تبلیغات
Story Land - پرونده ی پاگنده ها، حتی در ایران!

پرونده ی پاگنده ها، حتی در ایران!

یکشنبه 1389/11/24 10:55 قبل از ظهرنویسنده : Arshid

 

چون که پاگنده ها موجوداتی تخیلی هستن و در کتاب ها یافت می شن و جدیدا"، خیلی توی دنیای واقعی دیده می شن، این مطلب رو گذاشتم:

پرونده ی کامل پاگنده ها

افسانه ی پاگنده آنگونه که ما می شناسیم، ریشه در جنگل های آمریکای شمالی دارد. در حیات وحش غنی این ناحیه افسانه پاگنده شکل گرفت و بومیان ساکن حاشیه جنگل های نبوه ایالات متحده و کانادا با نام های مختلفی شروع به توصیف این موجود کردند. اما این افسانه خیلی زود رنگ و بویی از حقیقت گرفت و گزارش های فراوانی درباره مشاهده چنین موجودی به گوش رسید. بر اساس گزارش های مختلفی که منتشر میشد، این موجود رو دوپا راه می رود؛ اگرچه هنگام ایستادن روی دوپای خود قامتش اندکی خم می شود، بدنش پوشیده از مو است و قدی بلند و بدنی عضلانی دارد. هر چند این گزارش ها به طور مکرر منتشر می شد اما نکته ای که بر رمز و راز این ماجرا می افزود، این بود که هیچ وقت و هیچ جا بقایایی از این موجود پیدا نشد. نه بقایای بدن، نه استخوانی و نه هیچ چیز دیگری در دوقرن جستجوی پاگنده به دست نیامد. البته غیر از یک مورد، کسانی که ادعای وجود این جانور پشمالو و مرموز را مطرح می کردند می توانستند گاه گاهی به شما رد پاهای شگفت انگیز و بزرگی را نشان بدهند که آنها مربوط به پاگنده می دانند.

ساسکواچ
پاگنده ها در میان افسانه های بومیان و داستان های مردمی این ناحیه، تاریخی طولانی دارند. برخی از بومیان آن را ساسکواچ یا غول پشمالوی جنگل نامیدند. اما داستان این موجود عمد تا بعد از سال 1811 به اروپا پیدا کرد. در آن سال یک تاجر اروپایی در کوهستان های راکی، مجموعه ای از رد پا های عمیق و بزرگ به ابعاد 35 در 20 سانتیمتر را ثبت کرد. تا مدت ها داستان پاگنده دهان به دهان می گشت تا اینکه در چهارم جولای 1884 روزنامه دیلی کولونیست که در بریتیش کلمبیا منتشر می شد، مطلبی را منتشر کرد و در آن مدعی شد گروهی از شکاچیان توانته اند این موجود عجیب و غریب را به دام بیندازند اما موجودی که آنها به دام انداخته بودند چندان هم عجیب نبود و بررسی های بعدی نشان داد موجود ادعایی آنها شاید یک شامپانزه بوده باشد. اما در همین زمانف داستان پاگنده در بین ساکنان آمریکای شمالی و کانادا با جدیت بیشتری روایت می شد. این گزارش ها ادامه داشت و حتی داستانهای از حمله این موجود یا موجودات به افرادیکه راهشان را در جنگل گم کرده بودند، به گوش می رسید. در این افسانه ها داستان ها و روایت ها اگرچه اکثر اوقات به مواجهه یا مشاهده یک پاگنده اشاره می شد اما باور عمومی بر این بود که گروهی از این موجودات در جنگل ها زندگی می کنند. در این دوره عمدتا چوب برها و معدنکار هایی که اعماق جنگل زندگی می کردند، داستان هایی را درباره پاگنده نقل می کردند. برای مثال در سال 1924 فرد بلک ادعا کردکه به همراه چهار نفر دیگر از معدنکاران در نزدیکی کمپشان، مورد حمسله انسان میمون نما قرار گرفته اند. محل این اتفاق دره واشنگتن، بعد ها دره میمون نام گرفت. بلک ادعا کرد که میمون نماها به سوی کمپ آنان سنگ پرتاب کرده اند و در مقابل آنها نیز به میمون نماها شلیک کرده و یکی را زخمی کرده اند که حتی ممکن است کشته شده باشد. اما انحصار مشاهده پاگنده توسط معدنکار ها در سال 1985 شکسته شد؛ در این سال بود که جری کرو راننده بولدوزری که در هامبولدت ایالت کالیفرنیا باز دیگر رد پای این موجود مرموز را پیدا کرد و از آن قالب گرفت. تصاویز او و پای قالب گرفته شد از جاپای منصوب به پاگنده در روزنامه های سراسرجهان منتشر و بار دیگر افسانه زنده شد.
سرزمین پاگنده ها
در اکتبر سال 1967، راجر پترسون و باب گیملین مشغول سواری در منطقه بلاف کریک در ایالت کالیفرنیا بودند؛ جاییکه به دلیل تعدد گزارش های رویت پاگنده، شهرت خاصی دارد و این دو نیز در واقع به دنبال نشانی از پاگنده ها می گشتند. بخت مناسب مسیر آنها را به سوی ملاقات با یکی از این موجودات کشاند. و در نهایت آنها توانستند با دوبینی که در اختیار داشتند از انی خوجود که پشت درخت ها پنهان می شد، تصویر تهیه کنند. تصاویر آنها موجود گوژپشت و پشمالویی را نشان می داد که ایستاده روی دو پا ی خود، به آهستگی به سوی درختان حرکت می کرد. این مدرک مدت های طولانی مورد بررسی و تحلیل متخصصان قرار گرفت درباره ی آن و ماهیت موجودی که در آن دیده شده است، نظریات مختلفی ارائه شداما یکی از مهمترین مشکلاتی که این مدرک را با چالش مواجه می سازد ، این بود که بسیاری دز اعتبار آن شک داشتند. بررسیها ی بعدی نشان داد که امکان جعل چنین تصویری وجود دارد؛ به ویژه که تهیه کنندگان آن کاشناسان یا افراد بی طرف نبوده اند بلکه افرادی بودند که خود شور و اشتیاقی عمیق برای پیدا کردن نشانه ای از پاگنده ها داشتند.
بررسی عملی این پرونده
یکی از افراد سرشناس که این مدرک را مورد بررسی قرار داد، سر آرتور سی کلارک، نویسنده ی برجسته ی علمی- تخیلیو آینده نگر معروف انگلیسی بود. او یکی از معدود افراد علمی شناخته شده به شمار می رفت که به سراغ پرونده های مجهول و داستان های شبه علمی می رفت و سعی میکرد آنها را به کمک روش های علمی مورد بررسی قرار دهد. مجموعه کارهای او در قالب کتاب و مستند جهان شگفت انگیز آرتور سی کلارک منتشر شده است و مستند اویک بار نیز از شبکه ی چهارم سیما پخش شده است. او هنگام بررسی این فیلم همان نتیجه ای راگزفت که پیش زا او بسیاری از کارشناسان گرفته بودند. او معتقد بود به راحتی می توان پوشاندن لباس بر تن یک انسان، از او خواست تا چنین نقشی را بازی کند. او اشاره کرد که پیش تر خود او و استنلی کوبریک برای صحنه های آغازین فیلم 2001 یک اودیسه فضایی چنین کاری را کرده اند و هنر پیشه هایی که لباس میمون نما ها را پوشیده بودند، به خوبی از عهده ی این کار برآمده بودند. پیش از آن زیست شناسان اشاره می کردند که اگر چنین موجودی وجود داشته باشد، به دلیل تحمل وزن زیاد بدنش، باید پاهای قوی و پاشنه ی پای متفاوتی داشته باشد؛ نمونه ای که در فیلم دیده می شد، این ویژگی را داشت. همچنین بررسی های بعدی فیلم نشان می دهد که قد این موجود با ادعای فیلم برداران همخوانی دارد. با مرگ پترسوندر سال 1972، به دلیل سرطان به نظر می رسید راز این مدرک نیز همواره در هاله ای از ابهام باقی بماند.
خرس یا پاگنده
در سال های بعد تلاش برای به دام انداختن یا ثبت نشانه ای از این موجود همچنین ادامه داشت. یکی از مهمتزین مدارک جدیدی که دراین باره یافت شده، به سال 2007 باز می گردد که شخصی به نام ریک جیکوب موفق شد با کمک یک دوربین اتوماتیک کار گذاشته شده در منطقه ی جنگلی ، تصویری از این موجود تهیه کند. بسیاری موجود درون تصویر او را یک خرس دانستند اما یک سال بعد تحقیقات بیشتر محققان نشان داد که احتمال دارد جانور ثبت شده خرس نباشد. اما هنوز صحت این مدرک و اینکه تا چه حد نشان دهنده وجود پاگنده است تایید نشده است. جامعه علمی اما در مقابل این داستان، عموما واکنش منفی از خود نشان داده است. نبود مدارکی مبنی بر وجود چنین موجودی، دلیل موجهی استتاعلم از اظهار نظر درباره آن خودداری کند. سوال بزرگی که پیش روی دانشمندان قرار دارد، این است که اگر چنین موجودی برای سالها ی سال در جنگل های آمریکای شمالی که بخش عمده آنها در زمان های اخیر مورد کاوش و بررسی قرار گرفته اند، زندگی می کند چرا هیچگاه نشانه هایی از استخوان های او، جسد یا بخش هایی از بدن او پیدا نشده است. چنانچه چنین موردی پیدا شود، می توان با کمک آزمایش های پیشرفته علمی از جمله بررسی دی ان ای به ماهیت این موجود پی برد؛ اما کمبود مدارکاز یک سو و اتکای همه معتقدان به وجود پاگنده بر رد پاها و دو تصویر ناواضح باعث می شود تا دانشمندان امکان فریبکاری در مدارک موجود را بالا بدانند. با وجود این، برخی برخی از دانشمندان از جمله جفری ملدرون، اگرچه در تایید وجود چنین موجودی موضه نمی گیرند اما جستجو برای پیدا کردن مدرکی از پاگنده ها را تلاشی قابل قبول برای علم می دانند. او معتقد است وجود انبوهی از گزارش ها در طول زمان از سویی و وجود مناطق ناشناخته در جنگل ها در کنار این موضوع که هر روزه گونه های جدیدی از موجودات کشف می شوند از سوی دیگر، این جستجو را معتبر می سازد. اگرچه او نیز همصدا با سایر دانشمندان تاکید می کند که تا وقتی نشانه ای قطعی و مدرکی دقیق از وجود پاگنده پیدا نشده است، نباید وجود آن را پذیرفت و باید با احتیاط کامل نسبت به وجود چنین موجودی صحبت کرد.

پا گنده از شرق تا غرب جهان
افسانه ای در میان ملل مختلف


نکته ای که این داستان را پیچیده تر می کند، این واقعیت است که پاگنده اگرچه بسیاری از نقاط جهان به واسطه افسانه هایی که از آن در آمریکا وجود دارد، شناخته شده است اما در سراسر جهان افسانه ها و داستان ها بسیار قدیمی درباره ی ان وجود دارد و این موضوع تنها مختص یک ناحیه جغرافیایی نیست.
پاگنده در تبت
یکی از معروفترین عموزاده های پاگنده، یتی، موجود غول پیکر سفید رنگیست که بنابر اعتقاد تبتی ها در ارتفاعات هیمالیا زندگی می کند. شر پا ها(باربران محلی) داستان های زیادی از مواجه با این غول برفی تعریف می کنند ؛ حتی برخی از آنها ادعا می کنند جمجمه ای از این موجود پیدا کرده اند اما باز هم همه ادعاها و مدارک ارائه شده آنقدر قوی نبوده است که جامعه علمی را متقاعد کند. بدین ترتیب نه فقط در نواحی مختلف آمریکا که در سراسر جهان افسانه های وجود چنین موجودی بر سر زبان هاست. برای اینکه وسعت جغرافیایی این داستان ها را در نظر آورید، بد نیستنگاهی به برخی از معروف ترین عموزاده های پاگنده بیندازید. غیر از یتی در تبت، مغول ها او را به نام المس می شناسند. در فیلیپین از او با نام آموگویاد می کنند. در افغانستان و پاکستان این موجود را بارمونو می نامند. ویتنامی ها باتوت را دارند. در سیبری چوچونیا، در اسکاتلند فیر جیات ،در ژاپن هیبا گون، در آمریکای جنوبی مونو گراند، در مالزی اورنج اواس، در اندونزی اورنج پندک، در چین یرن و در استرالیا یووی، همه نام های موجوداتی مشابه پاگنده آمریکایی هستند که داستان آنها با اندکی اختلاف در فرهنگ ها و افسانه های ملل مختلف تکرار شده است.
پاگنده در ایران

البته شاید فکر کنید که همه این داستان ها مربوط به مناطق دور دست است اما جالب اینجاست که جویندگان پاگنده ها در جهان توجه ویژه هم به ایران دارند. بر اساس قدیمی ترین افسانه های ایرانی، جنگل های انبوه مازندران، محل زندگی موجوداتی بوده که ما در افسانه های خود از آنها با اسم دیوها یا غول ها یاد می کنیم.داستان های معروف شاهنامه از دیوان مازندران برای همه ما ایرانیان آشناست اما جالب اینکه در بین ساکنان حاشیه های جنگلی شمال ایران، افسانه های زنده دیگری از وجود این غول ها حتی تا دوران کنونی وجود دارد. بسیاری از افراد افراد محلی از رویت جاپاهای غول پیکر در جنگل های شمال یاد می کنند. بسیاری از افرادی که مسیر پیاده روی جنگلی کجور به نوشهر را طی کرده اند، خود شاهد چنین جاپاهایی بوده اند. از سوی دیگر هر از چند گاهی افراد بومی گزارش هایی از رویت این موجود می دهند که به مزارع حاشیه جنگل انها حمله کرده و مثلا کندو های عسل آنها را خراب کرده است. چند سال پیش موجی از گزارش ها از رویت موجودی شبیه به گوریل در حاشیه جنگلی کجور در رسانه ها منتشر شد. یکی از شاهدان عینی که از اهالی روستایی در نزدیکی کجور بود، در این باره گفته بود:" چندین شب متوالی سر و صداهای مشکوکی در اطراف محوطه محصور شده کندو های عسل می شنیدیم که این موضوع موجب نگرانی ما از این بابت، تهاجم حیوانات به کندو های عسل شده بود"
وی در ادامه از افزایش مراقبت های خود و خانواده اش می گوید تا اینکه " در ساعت 19 عصر یکی ازا روزها در حالی که نوز روشنایی روز کاملا وجود داشت، پسر و دامادم جهت سرکشی به سراغ کندو ها رفته بودند که به محض باز کردن در ورودی، در کمال ناباوری یک قلاده گوریل را مشاهده کردند که در حال تخریب کندو ها و خوردن عسل ها بود." البته گوریل مرموز فرار کرده بود اما واقعیت این است که جانوب شناسان معتقدند که نواحی جنگلی ایران فاقد گونه ای شبیه به گوریل است.


برچسب ها: پاگنده ، موجودات تخیلی ، دانستنی هایی از موجودات تخیلی ،
آخرین ویرایش: سه شنبه 1389/12/3 06:02 بعد از ظهر

 
پنجشنبه 1396/03/18 09:20 بعد از ظهر
Hi to every one, it's actually a good for me to go to see this
web page, it contains precious Information.
چهارشنبه 1396/03/3 06:35 قبل از ظهر
Admiring the time and energy you put into your blog and detailed information you offer.
It's great to come across a blog every once in a while that isn't the same out of date rehashed material.
Great read! I've saved your site and I'm adding your RSS feeds
to my Google account.
یکشنبه 1396/02/31 02:49 بعد از ظهر
There's definately a lot to learn about this issue.
I really like all the points you've made.
دوشنبه 1396/02/25 06:31 قبل از ظهر
Greetings I am so grateful I found your site, I really found you by
accident, while I was looking on Digg for something else,
Nonetheless I am here now and would just like to say cheers for a remarkable post and a all round
entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the
minute but I have book-marked it and also included
your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the excellent jo.
جمعه 1396/02/22 11:28 قبل از ظهر
Fine way of explaining, and fastidious post to take information regarding
my presentation focus, which i am going to deliver in school.
پنجشنبه 1396/02/7 06:35 بعد از ظهر
I love your blog.. very nice colors & theme. Did
you make this website yourself or did you hire someone
to do it for you? Plz answer back as I'm looking to create my own blog and would like to find out where u got this
from. appreciate it
چهارشنبه 1396/01/30 07:23 بعد از ظهر
Wow that was strange. I just wrote an very
long comment but after I clicked submit my comment didn't appear.

Grrrr... well I'm not writing all that over again. Regardless, just wanted
to say great blog!
شنبه 1396/01/12 01:50 بعد از ظهر
Very energetic article, I loved that bit. Will there be a part
2?
چهارشنبه 1395/02/1 09:42 قبل از ظهر
من در مازندران این موجودو دیدم هر کی بخواهد با وسایل مجهز من در خدمتشم تا جایی که دیدمو بهش نشون بدم باگریدر داشتم جاده درست میکردم توی کانال جای پایی رو دیدم که بیشتر شبیه دست بود چون این موجودات روی درختن بیشتر برای بالا رفتن پاهاشون شبیه دست شده ،مثل شامپانزه ،اینایی که یه جای پای بزرگ نشون میدن احتمال زیاد تقلبیه
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر